Miejskie Centrum Medyczne "Górna" w Łodzi wraz z Miastem Łódź realizuje unijny program pn. "Prosto do sprawności"

 

PROSTO DO SPRAWNOŚCI - OPIS PROJEKTU

Projekt pn. "Prosto do sprawności" zakłada powrót do sprawności osób pracujących narażonych na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych oraz osób zarejestrowanych jako bezrobotne potrzebujących świadczeń rehabilitacyjnych w celu podjęcia lub powrotu do zatrudnienia, ze zdiagnozowaną chorobą układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej określonych w Programie rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców województwa łódzkiego w zakresie chorób narządu ruchu oraz Regulaminie Projektu. Projekt przewiduje udzielenie wsparcia 187  mieszkańcom i mieszkankom Łodzi w wieku aktywności zawodowej.

Projekt realizowany jest przez Miasto Łódź we współpracy z Miejskim Centrum Medycznych „Górna” w Łodzi.

Cel główny

Celem głównym Projektu jest przywrócenie osobom objętym wsparciem pełnej lub maksymalnie możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Realizacja działań służy wspieraniu systemu rehabilitacji z zapewnianiem szybszego dostępu do usług rehabilitacyjnych.

Wsparcie w ramach projektu – ul. Felińskiego 7

W ramach Projektu udzielane są na rzecz Uczestnika/ Uczestniczki Projektu następujące bezpłatne świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej realizowane
w warunkach ambulatoryjnych połączone z elementami edukacji, w tym:

  • Kwalifikacja medyczna do Projektu – I porada rehabilitacyjna.
  • Rehabilitacja z elementami edukacji – cykl 10 lub 15 dni zabiegowych,
    w ramach których Uczestniczka/ Uczestnik skorzysta z zabiegów w liczbie od 50 do 75 (60% kinezyterapii, 10% masaży oraz 30% fizykoterapii) oraz indywidualnej edukacji prozdrowotnej w  wymiarze 2 godzin. 
  • Warsztaty psychoedukacyjne – 2 indywidualne warsztaty prowadzone przez dietetyka (1 spotkanie) i psychologa (1 spotkanie) trwające minimum 60 min. każde.
  • II porada rehabilitacyjna i/lub wizyta końcowa – weryfikacja efektów leczenia i rekomendowanie dalszych zaleceń, w tym skierowanie na zajęcia aktywności fizycznej. W przypadku braku skierowania na ww. zajęcia II porada rehabilitacyjna stanowi również wizytę końcową.
  • Zajęcia z aktywności fizycznej - możliwość skorzystania z jednego miesięcznego karnetu sportowego lub czterech wejść na basen zgodnie z zaleceniami otrzymanymi w ramach II porady rehabilitacyjnej (zakłada się iż 20% Uczestniczek/ Uczestników skorzysta z ww. formy wsparcia).
  • Wizyta końcowa - weryfikacja stopnia osiągniętych efektów - dotyczy osób, którym zalecono zajęcia aktywności fizycznej (zakłada się iż 20% Uczestniczek/ Uczestników skorzysta z ww. formy wsparcia.

Powyższe wsparcie realizowane jest w siedzibie Miejskiego Centrum Medycznego „Górna” przy ul. Felińskiego 7.

Efekty/ rezultaty Projektu

  • Uzyskanie poprawy stanu funkcjonalnego u co najmniej 75% uczestników.
  • Zmniejszenie natężenia dolegliwości bólowych u co najmniej 60% uczestników, u których stwierdzono dolegliwości bólowe.
  • Wzrost aktywności fizycznej u co najmniej 70% uczestników.
  • Wzrost wiedzy na temat właściwych zachowań zdrowotnych i ergonomii
    w miejscu pracy u 80% uczestników.

Szczegółowe informacje o wsparciu znajdują się w Regulaminie projektu dostępnym na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz w Biurze Projektu (kontakt z Biurem: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, ul. Zachodnia 47 p. 132, 42 638 47 30

Rekrutacja do projektu – ul. Zachodnia 47

Rekrutacja do projektu rozpocznie się we wrześniu 2024 i potrwa do stycznia 2026. 

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zobowiązane są do przedłożenia Liderowi Projektu formularza rekrutacyjnego z wymaganymi załącznikami tj.:

  • pierwszą stroną PIT lub zaświadczeniem z urzędu potwierdzającym miejsce zamieszkania
  • aktualnym zaświadczeniem o zatrudnieniu/ aktualnym zaświadczeniem o wpisie do CEIDG lub wyciągiem z KRS/ aktualnym zaświadczeniem z Powiatowego Urzędu Pracy
  • podpisanym załącznikiem nr 1 do formularza zawierającym zgodę na udział w Projekcie oraz oświadczenia niezbędne do zakwalifikowania
  • kopią orzeczenia o niepełnosprawności (jeśli dot.).

Najważniejsze informacje dot. procesu rekrutacji (szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Projektu "Prosto do sprawności") 

Przyjmowanie dokumentów rekrutacyjnych w danym miesiącu będzie odbywać się do 20 dnia miesiąca do godz. 15:00 (jeśli 20 przypada na dzień wolny od pracy, dokumentację należy złożyć w najbliższy następujący po nim dzień roboczy). 

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w Biurze ds. Rekrutacji lub przesłać do ww. Biura pocztą tradycyjną na adres: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, 91-066 Łódź, ul. Zachodnia 47 lub elektroniczną, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Bieżące informacje o naborze publikowane będą na stronie internetowej: www.uml.lodz.pl/prostodosprawnosci , a także będą udostępniane osobiście lub telefonicznie w Biurze Projektu.

Kryteria warunkujące udział w Projekcie (kryteria te muszą zostać spełnione łącznie)

Udział w projekcie może wziąć Kandydatka/ Kandydat spełniająca/ spełniający łącznie poniższe wymagania:

  • jest mieszkańcem Łodzi (niezbędne przedłożenie pierwszej strony PIT lub zaświadczenia z urzędu potwierdzające miejsce zamieszkania); 
  • jest osobą pracującą (należy przedłożyć zaświadczenie o zatrudnieniu/ w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą należy przedłożyć aktualne zaświadczenie o wpisie do CEIDG lub wyciąg z KRS) lub osobą bezrobotną zarejestrowaną (należy przedłożyć aktualne zaświadczenie
    z Powiatowego Urzędu Pracy);
  • jest osobą ze zdiagnozowaną chorobą układu kostno-stawowego, mięśniowego, tkanki łącznej (co najmniej jedną) zgodną z kodami ICD-10 wymienionymi w RPZ oraz w § 2 ust. 22 niniejszego Regulaminu i posiada dokumentację medyczną potwierdzającą diagnozę, przy czym ww. dokumentacja nie może mieć więcej niż 12 miesięcy, liczone od daty złożenia dokumentów rekrutacyjnych (należy złożyć podpis pod oświadczeniem, które stanowi zał. nr 1 do formularza rekrutacyjnego);
  • jest osobą, której stan zdrowia umożliwia podjęcie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym (należy złożyć podpis pod oświadczeniem, które stanowi zał. nr 1 do formularza rekrutacyjnego);
  • jest osobą, która nie korzystała w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz zobowiązuje się nie  korzystać w okresie udziału w Projekcie z tych samych zabiegów (jak oferowane w ramach niniejszego Projektu) i zleconych z powodu tego samego rozpoznania z innych środków publicznych, w tym NFZ  (należy złożyć podpis pod oświadczeniem, które stanowi zał. nr 1 do formularza rekrutacyjnego);
  • wyrazi pisemną zgodę na udział w Projekcie (należy złożyć podpis pod oświadczeniem, które stanowi zał. nr 1 do formularza rekrutacyjnego).

Kryteria premiujące (dodatkowe, nieobowiązkowe)

  • Wiek 50+ (weryfikacja na podstawie numeru PESEL) – 5 pkt.,
  • Osoba powracająca do pracy po zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni lub ponownie wracająca na rynek pracy po długotrwałej niezdolności po pracy związanej z korzystaniem ze świadczeń rehabilitacyjnych (weryfikacja na podstawie oświadczenia)– 5 pkt.

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz dokumenty rekrutacyjne do pobrania znajdują się na stronie: www.uml.lodz.pl/prostodosprawnosci

Zachęcamy również do kontaktu z Biurem Projektu:

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, 91-066 Łódź, ul. Zachodnia 47 pokój 132/ 42 638 47 30/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt "Prosto do sprawności" jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021 - 2027 współfinansowanych
z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus , Działanie 8.04. „Zdrowy pracownik. Rehabilitacja narządu ruchu”.

 

Wartość projektu:  861 204,28 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 688 963,42 PLN

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie