EUROPEJSKI TYDZIEŃ PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

20-26 styczeń 2020

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

 

Rak szyjki macicy dotyczy blisko 1,5 miliona kobiet na całym świecie. Wśród Polek do 45 roku życia jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem. Choroba wcześnie zdiagnozowana (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, ponieważ choroba bardzo często rozwija się bezobjawowo, zostaje wykryta w fazie zaawansowanej – trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie skutecznej terapii.

 

Cytologia jest badaniem bezbolesnym, skutecznym i bezpiecznym. Każda kobieta po 25 roku życia powinna wykonywać badanie cytologiczne nie rzadziej niż co 3 lata lub częściej, zgodnie ze wskazaniami lekarza (przy czym kobiety w wieku 25-59 lat maja prawo do wykonania bezpłatnej cytologii raz na 3 lata).

 

Istnieje również możliwość wykonania odpłatnego szczepienia przeciw zakażeniu ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), będącego jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.

 

Zapraszamy zainteresowane Panie do poradni ginekologicznych Miejskiego Centrum Medycznego „Górna” w Łodzi mieszczących się przy:

ul. Felińskiego 7,

ul. Rzgowskiej 170,

ul. Cieszkowskiego 6,

ul. Odrzańskiej 29